logo
NADCHODZĄCE WYDARZENIA

aktualnie brak wydarzeń

Zobacz Kalendarz wydarzeń

BIP DPS PRZYSTAŃ
 

przystań

DOM POMOCY SPOŁECZNEJ PRZYSTAŃ W KATOWICACH

Dom przeznaczony jest dla osób dorosłych, przewlekle somatycznie chorych. Zapewniamy całodobową opiekę oraz świadczymy usługi bytowe, opiekuńcze, wspomagające i zdrowotne na poziomie obowiązującego standardu. Naczelnym celem pracy Domu jest pomoc mieszkańcom w godnym przeżywaniu i akceptowaniu swojej niepełnosprawności, zachowaniu samodzielności, rozwoju talentów oraz zainteresowań. Nasi mieszkańcy tworzą wspólnotę rodzinną, w której obowiązuje szacunek, poważanie oraz troska o wspólne sprawy.

LOKALIZACJA

Dom usytuowany jest w śródmieściu Katowic, około 200 m od przystanku komunikacji miejskiej. Od centrum miasta dzielą nas dwa przystanki autobusowe, a w okolicy znajduje się m.in. kościół oraz sklepy spożywcze i przemysłowe. Budynek składa się z trzech kondygnacji naziemnych i podpiwniczenia. Z tyłu Domu znajduje się niewielki ogród, który wykorzystujemy np. do organizacji imprez plenerowych dla naszych mieszkańców.

NASZ DOM JEST PRZYJAZNY DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

oporęczowanie ciągów komunikacji pieszej

podjazdy

winda do przewożenia mieszkańców w pozycji leżącej

brak progów

szerokie drzwi do pomieszczeń

uchwyty w pomieszczeniach sanitarnych

NASZYM MIESZKAŃCOM ZAPEWNIAMY

zakwaterowanie w pokojach 2 i 3-osobowych

całodobowa opieka pielęgniarska

gabinet pomocy doraźnej

sala rehabilitacyjna

sala terapii zajęciowej

pomoc w podstawowych czynnościach życiowych sprawowana przez wykwalifikowany personel

kompleksy sanitarne

jadalnia z domową kuchnią i wyżywieniem przygotowanym stosownie do wieku, stanu zdrowia z uwzględnieniem posiłków dietetycznych

podręczne kuchenki z możliwością indywidualnego korzystania przez mieszkańców, które umożliwiają podgrzanie posiłku osobom obłożnie chorym

systemy przywoławcze i alarmowo-przeciwpożarowe zainstalowane w pokojach

świetlica wraz z punktami bibliotecznymi

kaplica, w której raz w tygodniu sprawowana jest Msza Św.

JEDNOSTKA BUDŻETOWA MIASTA KATOWICE

Dom Pomocy Społecznej PRZYSTAŃ jest jednostką organizacyjną MIASTA KATOWICE działającą w formie jednostki budżetowej. Nadzór nad działalnością sprawuje PREZYDENT MIASTA KATOWICE.

Słowa Matki Teresy z Kalkuty są podstawą naszych działań.
 
Nasz Dom jest miejscem, gdzie nigdy nie będziesz sam. Tu zawsze obok Ciebie jest ktoś, kto chce Ci oddać siebie. Tworzymy dla naszych mieszkańców Dom, który daje poczucie bezpieczeństwa, radość życia, przyjaźń i spokój.
 
Pracownicy Domu każdego dnia ofiarowują swoje serce i umiejętności zawodowe potrzebującym pomocy. Pomagamy naszym mieszkańcom poprzez osobiste zaangażowanie, obecność, kompetencje zawodowe oraz poszanowanie ludzkiej godności.

RYS HISTORYCZNY

1 MAJA 1981

Wojewoda Katowicki na mocy Zarządzenia nr 19/81 powołuje Państwowy Dom Pomocy Społecznej mieszczący się w Katowicach przy ul. Koniewa 22

23 GRUDNIA 1991

Zarządzeniem nr 259/91 Wojewody Katowickiego placówka otrzymuje Statut nadania nazwy Dom Pomocy Społecznej PRZYSTAŃ w Katowicach przy ul. Adamskiego 22. Odtąd Dom jest samodzielną jednostką organizacyjną.

22 PAŹDZIERNIKA 1993

Na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy Wojewodą Katowickim, a Prezydentem Miasta Katowice Dom Pomocy Społecznej PRZYSTAŃ zostaje jednostką budżetową Miasta Katowice i nie posiada osobowości prawnej.

2001 - 2006

W ramach realizacji projektu naprawczego przeprowadzono kapitalny remont budynku wraz z kompleksową modernizacją pomieszczeń.

25-31 MAJA 2007

Inspektorzy Wydziału Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego przeprowadzają kontrolę, w wyniku której ustalono, że Dom spełnia standardy określone w Ustawie o Pomocy Społecznej oraz w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie domów pomocy społecznej.

21 CZERWCA 2007

Decyzją nr PS.II.9013-4-2/07 Wojewody Śląskiego Dom Pomocy Społecznej PRZYSTAŃ otrzymał zgodę na funkcjonowanie Domu na czas nieokreślony.